ResinTech AF-10-2010 Coconut Shell GAC Cartridges Stabilized 0.5 lbs
(1 reviews)
Part Number: AF-10-2010
Sold Out
(1 reviews)
Part Number: AF-10-2010
Quantity
Unit Price
Price
Savings
Request A Quote
Shipping Information
Description
Specifications:
  • Dimensions: 10" X 2.5"
  • Reduces chlorine, taste, and odor
  • Enhanced by KDF process media
  • NSF and WQA Gold Seal Certified
  • Flow Rate: 1 GPM
  • Capacity: 8,000 Gallons
Specifications
  • Product Details
  • Application
    Food & Beverage
  • Capacity
    8,000 Gallons
  • Micron Rating
    25 µm (Nominal)
  • Outer Diameter
    2.5 in