AR0020SF2A AR Series 20" Filter
Part Number: AR0020SF2A
Call to Order
Part Number: AR0020SF2A
Quantity
Unit Price
Price
Savings
Request A Quote
Shipping Information
Description
Features:
  • End Cap Style - Double Open Ended (DOE)
  • Silicone O-ring Material
  • Double-layer structure, absolute efficiency
  • 100% polypropylene for compatibility with a wide range of process fluids
  • Manufactured in clean room, highly clean cartridge
  • End configuration to fit all standard housings
  • Certificated by USP XXXIII and FDA CFR Title 21
  • Compatible with CUNO Poly Flow-G and Polypro filtration
  • Compatible with Pall HDC II and Ultipleat Profile filtration
  • Compatible with Millipore Polyguard-CN and Filterite Poly-Fine II
Specifications
  • Product Details
  • Efficiency
    99%
  • Initial Pressure Drop
    35.6 PSI Differential
  • Micron Rating
    0.2 µm (Absolute)
  • Outer Diameter
    2.5 in
  • Seal / O-Ring Material
    Silicone
  • Shipping Dimensions
  • Shipping Length
    4
  • Shipping Width
    4
  • Shipping Height
    24
Downloads
AR0020SF2A AR Series 20
Reviews (0)
Safe & Secure Checkout
  • Amazon
  • American Express
  • Apple Pay
  • Diners Club
  • Discover
  • Google Pay
  • JCB
  • Mastercard
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Visa
Compare Similar Products
A table comparing the facets of 4 products
Facet
Call to Order
Hydronix Water Technology
Very low stock
Part #: AR0020SF2A
Save up to 5% with bulk pricing
Current Product
5.0
Part #: HP-PP-26200-0.2-S
Save up to 65% with bulk pricing